Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Frica de cutremur apartament 1977

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1281 replies to this topic

#955
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 22.01.2004
Toate variabilele de care ai spus tu sunt luate in calcul in normativele de constructii de dupa 1964. Deci blocurile de dupa 1964 daca au fost construite ingrijit nu ar trebui sa aiba probleme. Aici insa intervin variabilele pe care nu le cunoastem: daca s-a intervenit pe parcurs la structura de rezistenta sau nu, daca subsolul a fost inundat perioade lungi de timp sau a fost pastrat uscat, in ce masura cladirea a fost incarcata gravutational peste limitele la care a fost proiectata (instalatii de aer conditionat pe fatada sau terasa), etc lucruri care pot afecta siguranta unei cladiri in caz de cutremur.

 plumpy1995, on 29 decembrie 2021 - 23:26, said:

Mai puteti incarca odata publicatia care are acum linkul expirat, va rog?
Multumesc.

Dupa sarbatori, cand revin acasa.

#956
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 22.01.2004

 emeral, on 11 noiembrie 2021 - 09:09, said:

Tu vezi să nu bată vântul mai tare pe unde e blocul tău nou să nu se aplece singur până să mai vină cutremurul.
Vezi dacă bate vântul mai tare afară să ții și tu de zidurile de carton cu ipsos să nu ți le zboare vântul.
[...]
Tu vezi să nu zboare blocul tău nou dacă bate vântul mai tare.

De fapt, cladirile inalte din Bucuresti (de peste 15-20 de etaje) cum ar fi spre exemplu Monaco Towers din Berceni de 20 de etaje, si nu doar cele noi, dar si cele vechi cum ar fi blocurile T69 si 54 din Pantelimon de 19 etaje, sunt proiectate luand in calcul si fortele orizontale dezvoltate in cazul unor furtuni puternice. Pentru a disipa cat mai bine fortele respective fara ca structura sa aiba de suferit s-a folosit un sistem constructiv care combina rigiditatea betonului armat monolit cu flexibilitatea sistemului de cadre formate din grinzi si stalpi. In cazul unor furtuni puternice, cladirile inalte de peste 15-20 de etaje sunt proiectate sa intre intr-un usor balans, in general insesizabil, cu o perioada foarte lunga a miscarii. Cu toate acestea, unele persoane mai sensibile, aflate la etajele superioare in timpul unei furtuni puternice, desi nu sesizeaza constient miscarea cladirii, pot avea o senzatie de ameteala sau de rau de miscare.

#957
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 Alexis, on 31 decembrie 2021 - 10:01, said:

De fapt, cladirile inalte din Bucuresti (de peste 15-20 de etaje) cum ar fi spre exemplu Monaco Towers din Berceni de 20 de etaje, si nu doar cele noi, dar si cele vechi cum ar fi blocurile T69 si 54 din Pantelimon de 19 etaje, sunt proiectate luand in calcul si fortele orizontale dezvoltate in cazul unor furtuni puternice.

Uite blocuri făcute în 1970 de 17 etaje care sunt monolit.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Și așa arătau neizolate.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

O clădire când se consolidează după un cutremur se bagă diafragme din beton în ea.

Se transformă clădirea din cu stâlpi și cadre în monolit cu diafragme din beton.

Costă mult să se toarne betonul pe șantier. De aia nu se mai construiesc blocuri noi cum a fost făcut blocul ăsta nou din centru care a costat 18 milioane de euro să fie construit.

Să te uiți la poza asta și să vezi cum arată un bloc nou extrem de bine construit de o firmă mare de construcții și care a costat 18 milioane de euro.

După aia să te uiți la celelalte blocuri noi să vezi cât beton e în ele.

Edited by emeral, 31 December 2021 - 10:18.


#958
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 22.01.2004

 emeral, on 31 decembrie 2021 - 10:10, said:

Uite blocuri făcute în 1970 de 17 etaje care sunt monolit.

Cea mai mare parte a blocurilor construite dupa 1964 sunt din beton armat monolit. Din pacate acest tip constructiv, cu diafragme de beton armat monolit, prezinta niste sensibilitati in caz de cutremur. Din cauza flexibilitatii reduse si a capacitatii reduse a constructiei de a disipa energia unui seism este necesara o proiectare judicioasa a acesteia.

 emeral, on 31 decembrie 2021 - 10:10, said:

O clădire când se consolidează după un cutremur se bagă diafragme din beton în ea.
Se transformă clădirea din cu stâlpi și cadre în monolit cu diafragme din beton.

Da, in anumite cazuri particulare se pot introduce cadre de beton armat pentru a rigidiza o structura doar de cadre, sau de grinzi si stalpi incorect proiectata in care stalpii si grinzile nu formeaza cadre. Nu exista cladire cu stalpi si cadre, stalpii sunt stalpi, cadrele sunt "patratul" format de stalpi si grinzi. Nu se transforma cladirile din structura tip cadre in structura tip diafragme de beton ci se realizeaza o structura mixta in care se combina cadrele formate din stalpi si grinzi cu diafragme de beton armat, deoarece s-a constatat ca acest tip de structura mixt are cel mai bun comportament in caz de cutremur.

 emeral, on 31 decembrie 2021 - 10:10, said:

Costă mult să se toarne betonul pe șantier. De aia nu se mai construiesc blocuri noi cum a fost făcut blocul ăsta nou din centru care a costat 18 milioane de euro să fie construit.

Costa mult doar din punct de vedere al materialului, ca se foloseste mult beton si fier. Dar turnarea betonului in cofraje pe santier este metoda cea mai ieftina si cea mai expusa defectelor de constructie. In general s-a observat ca din punct de vedere al calitatii, betonul turnat pe santier este mult mai prost comparativ cu cel din structurile prefabricate turnate in fabrica. Asta din mai multe motive, greseli de turnare, mai ales la cele turnate in cofraje glisante: armari insuficiente, betoane segregate mai ales la rosturile de turnare, pozitionarea defecta a armaturilor... pe santier e mai greu sa controlezi calitatea betonului turnat decat in fabrica, si inca ceva: si vremea poate afecta turnarea betonului pe santier, pe cand in fabrica nu ai problema asta.

#959
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Lasă prostiile pe care le-ai citit în cartea pe care ai pus-o aici cu cutremure și din care scrii tu postările de clădiri.

Cartea pe care ai pus-o tu de acum 35 de ani este pentru săraci prăpădiți.

Uite aici ceva ce tu nici măcar nu poți visa cum s-a consolidat - ministerul - ăsta acum 20 de ani.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Nu e în cartea pusă de tine tipul de consolidare folosit la ministerul ăsta și la spitalele care au fost consolidate și ele exact la fel.

Este SF pentru tine și pentru ce scrie în cartea pusă de tine ce tip de consolidare s-a făcut la clădirile astea.

Când vrei vreodată să vezi o clădire PLINĂ cu beton și fier și de 4 cm grosime exact ca la grinzile de pod de cale ferată să treci pe lângă ministerul ăla și să te uiți ca clădirea aia.

Edited by emeral, 31 December 2021 - 12:01.


#960
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 22.01.2004

 emeral, on 31 decembrie 2021 - 10:10, said:

După aia să te uiți la celelalte blocuri noi să vezi cât beton e în ele.

Rezistenta unei constructii nu este data de cantitatea de beton care s-a folosit la ridicarea acesteia. Rezistenta constructiei este data de calitatea proiectarii, de calitatea materialelor folosite si de calitatea actului de ridicare al constructiei in sine.

Betonul nu rezista la forte. Este un material rigid care se rupe imediat. Asta este si motivul pentru care s-au inventat armaturile metalice care mentin betonul pe pozitie. S-a rupt betonul, s-a facut o crapatura de bagi mana in perete prin ea... nu este asa de grav in timpul seismului daca nu s-a distrus armatura.

Cladirile din cadre de beton armat (sau beton monolit cum ii spui tu) au probleme la cutremur. S-a observat asta la cutremurul din 1977 cand singurele 2 cladiri construite dupa normative de constructie antiseismica (dupa 1964) care au cazut erau tocmai cu structura din cadre de beton armat. In timpul seismului este un risc mai ridicat ca diafragmele sa se rupa sub actiunea fortelor taietoare si mai ales la schimbarea sensului solicitarii (al miscarii seismice) si de aceea trebuie proiectate cu o rezerva mai mare de rezistenta.

Comparativ cu acestea, cladirile cu structura in cadre au avut si ele distrugeri importante, a se vedea blocurile din Pantelimon dar si distrugerile de la Almo Obor. Structura in cadre fiind extrem de flexibila absoarbe energia seismului si, daca este proiectata corect, nu distruge stalpii sau grinzile. Dar toate elementele rigide, peretii din caramida sau bca, situate intre cadrele de beton au suferit distrugeri. Cu toate acestea structura de rezistenta a acestor cladiri nu a fost afectata.

Si tot in 1977 s-a observat ca cel mai bine s-au comportat 2 tipuri de cladiri: blocurile din panouri mari prefabricate cu o inaltime mai mica de 8 etaje si cele inalte construite cu o structura mixta, cu cadre dar si cu diafragme de beton armat. La acestea structura a fost destul de rigida ca sa nu apara distrugeri din cauza flexibilitatii, dar destul de flexibila ca sa disipe fara problema energia cutremurului.

 emeral, on 31 decembrie 2021 - 11:52, said:

Lasă prostiile pe care le-ai citit în cartea pe care ai pus-o aici cu cutremure și din care scrii tu postările de clădiri.

Cartea pe care ai pus-o tu de acum 35 de ani este pentru săraci prăpădiți.

Uite aici ceva ce tu nici măcar nu poți visa cum s-a consolidat - ministerul - ăsta acum 20 de ani.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Nu e în cartea pusă de tine tipul de consolidare folosit la ministerul ăsta și la spitalele care au fost consolidate și ele exact la fel.

Este SF pentru tine și pentru ce scrie în cartea pusă de tine ce tip de consolidare s-au făcut la clădirile astea.

Eu zic sa te linistesti putin si daca nu ai cunostinte in domeniu macar sa nu vorbesti prostii, ca tu te faci de ras Posted Image Nu faci altceva decat sa continui sa demonstrezi cat de putine lucruri cunosti in domeniul asta si nu e nevoie, ne-am dat seama de asta inca de la primele tale postari Posted Image

Edited by Alexis, 31 December 2021 - 12:03.


#961
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 Alexis, on 31 decembrie 2021 - 12:02, said:

Eu zic sa te linistesti putin si daca nu ai cunostinte in domeniu macar sa nu vorbesti prostii, ca tu te faci de ras Posted Image Nu faci altceva decat sa continui sa demonstrezi cat de putine lucruri cunosti in domeniul asta si nu e nevoie, ne-am dat seama de asta inca de la primele tale postari Posted Image

Așa am crezut eu că este.

Edited by emeral, 31 December 2021 - 12:12.


#962
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 22.01.2004
In cazul asta se pare ca ai fost degeaba.

#963
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 Alexis, on 31 decembrie 2021 - 12:04, said:

In cazul asta se pare ca ai fost degeaba.

Ai dreptate.

Edited by emeral, 31 December 2021 - 12:12.


#964
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 22.01.2004
Din nou spun, ai fost degeaba. Nu ai inteles nimic din ce ai vazut acolo si din ce se intampla in jurul tau. Tot ce ai priceput a fost ca "rezista la 8 grade" cum spuneai in postarile anterioare, fara macar sa specifici ce grade sunt alea, Celsius, Richter, Mercalli, sau mai stiu eu ce. Din tot ce ai scris pana acum se vede ca nu ai nici o legatura cu domeniul asta si fiecare postare a ta nu face decat sa sublinieze lucrul asta.

#965
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 Alexis, on 31 decembrie 2021 - 12:11, said:

Tot ce ai priceput a fost ca "rezista la 8 grade" cum spuneai in postarile anterioare, fara macar sa specifici ce grade sunt alea, Celsius, Richter, Mercalli, sau mai stiu eu ce.

Credeam că e vorba de gradele astea unde mă uit să văd cum mă îmbrac.

https://www.google.r...sclient=gws-wiz

Edited by emeral, 31 December 2021 - 12:16.


#966
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 09.09.2017
Marine, tu chiar insisti sa semnalizezi cat de prost esti intr-ale seismologiei.
Insisti si insisti in prostia ta, si in ultima zi a anului semnalizezi agresiv cat de putin pricepi.

#967
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 leusteanul, on 31 decembrie 2021 - 12:42, said:

Marine, tu chiar insisti sa semnalizezi cat de prost esti intr-ale seismologiei.
Insisti si insisti in prostia ta, si in ultima zi a anului semnalizezi agresiv cat de putin pricepi.

La cât de prost sunt așa arată subsolul blocului unde stau acum. Vezi că e exact ca la un spital un subsol așa.

Abia aștept cutremurul. Nici nu mă mișc din pat cât e cutremurul.

Eu m-am uitat cu mare atenție la blocul ăsta când m-am mutat aici.

Vezi că sunt date cu lavabilă diafragmele din beton din subsolul ăsta și e USCAT tot subsolul.

Edited by emeral, 31 December 2021 - 12:52.


#968
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 09.09.2017
Iti spun sincer ca abia il astept si eu. Oricat de cinic ar suna, se mai curata Bucurestiul de toate putreziciunile roase de vreme.
Magheru e prima zona pe lista, fie-i tarana usoara!

#969
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 leusteanul, on 31 decembrie 2021 - 12:50, said:

Magheru e prima zona pe lista, fie-i tarana usoara!

Azi merg acolo la cineva. Sper să nu vină cutremurul cât stau pe acolo.

După ce o să plec de acolo mă rog în genunchi să vină cutremurul și să cadă blocul unde o să merg.

Și încă 2 blocuri vreau să mai cadă - blocurile EVA și ONT. Astea au risc 2 și au unii apartamente închise în blocurile astea de mulți ani.

Edited by emeral, 31 December 2021 - 12:59.


#970
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 09.09.2017
Asa sa faci. Lasa seismologia pentru cei care chiar se pricep si baga un matzoh cu sarmale, in cinstea multiculturalismului care zace in tine.

#971
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 leusteanul, on 31 decembrie 2021 - 13:01, said:

Asa sa faci. Lasa seismologia pentru cei care chiar se pricep si baga un matzoh cu sarmale, in cinstea multiculturalismului care zace in tine.

Abia aștept să simt mirosul de mucegai și vechi unde o să merg. Poate văd și niște gândaci mari negri ca să mă simt ca în cartierul meu.

#972
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,689
  • Înscris: 22.05.2011
Leustene, pare ca vrei sa-ti faci revelionul agatat in cuier   :)))))  hai 'lamultean!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate